Równanie Hendersona

Proste równanie Lawrence a Hendersona, H + = K × HA / A-, które opisuje równowagę dynamiczną, która zachodzi, gdy słabe kwasy znajdują się w roztworze, było rewolucyjnym przełomem, który zmieniał się na zawsze tak, jak klinicyści oceniają i zarządzają zaburzeniami związanymi z kwasem. Ta książka nie jest jednak traktatem o chemii kwasowej ani o przełomie naukowym Hendersona, ale raczej ujmującym portretem człowieka i jego czasu. Czas jest na początku 20 wieku, a czytelnik doświadcza edukacji medycznej, jak wtedy, a także patrząc na mentalność nauczycieli medycznych i badaczy naukowych tamtej epoki. Dowiadujemy się o pomysłach i osiągnięciach Henderson a tylko dzięki jego interakcjom z Aaronem Weissiem, fikcyjną postacią Zeliga stworzoną przez autora Jerome Lowensteina. Aaron po raz pierwszy spotyka się z Hendersonem jako studentem medycyny i od razu jest oczarowany pomysłami Hendersona i jego rewolucyjnym sposobem nauczania. Podczas gdy Aaron jest nadal w szkole medycznej, staje się osobiście zaznajomiony z Hendersonem i pracuje w swoim laboratorium. Choć ich ścieżki kariery różnią się, fikcyjny Aaron i prawdziwy Henderson utrzymują związek na całe życie.
Lawrence J. Henderson, 1922. Dzięki uprzejmości Harvard Medical Library w Francis A. Countway Library of Medicine. Zdjęcie autorstwa Bachrach.

Portret Hendersona, który widzimy w umyśle Aarona, jest złożony i nie zawsze pochlebny, podnosząc kwestie takie jak jego świadomość klasowa, jego obojętność wobec niesprawiedliwości społecznej i jego pociąg do społecznego darwinizmu. Lowenstein opiera swój portret Hendersona na nieopublikowanych wspomnieniach naukowca i innych pismach i stwierdza, że starał się używać własnych słów Hendersona tak bardzo, jak to możliwe. Pozostaje nam zgadywać dokładność przedstawienia.
Aaron jest naprzemiennie zachęcany (w dziedzinie nauki) i odrzucany (ze względu na swoją klasę społeczną i pochodzenie) przez Hendersona. Po treningu klinicznym Aaron powraca do swoich korzeni w Brooklynie w Nowym Jorku i tworzy własny program badań nad kwasami, często otrzymując od Hendersona częste informacje. Działalność badawcza Aarona jest jednak szybko zapchana jego klinicznymi obowiązkami, a on w końcu poświęca swoje życie opiece nad pacjentami i nauczaniu studentów i mieszkańców. Ma udaną i satysfakcjonującą karierę.
W trakcie książki Aaron doświadczył pierwszej wojny światowej, pandemii grypy z lat 1918-1919, Wielkiego Kryzysu, a przede wszystkim procesu Sacco i Vanzettiego w latach dwudziestych. Wynik tej próby i oburzenie, jakie wywołuje, ostatecznie prowadzą do klina między Aaronem i Hendersonem. Interes Henderson jest wszechobecny, a on nie interesuje się losami Sacco i Vanzettiego. Nasz fikcyjny bohater, przeciwnie, jest zaangażowany i pochłonięty przez niesprawiedliwość, którą ci ludzie ponieśli. Aaron próbuje bezskutecznie przekonać Hendersona, by użył swoich wpływów, by zainterweniować.
Książka jest najlepsza, kiedy Aaron komunikuje się bezpośrednio z Hendersonem lub mówi nam o wpływie Henderson na jego życie i karierę. Wiele moralnych i filozoficznych pytań powstaje w wyniku ich interakcji. Nikt nie może odpowiedzieć, ale z pewnością angażuje umysł czytelnika Jedną z wad tej książki jest to, że zdaje się wędrować w więcej obszarów, niż jest w stanie rozwiązać. Ponadto zapewnia on zbyt szczegółową chronologię życia Aarona, ale nie rozwija swojej postaci wystarczająco, aby utrzymać zainteresowanie czytelnika. Pragniemy powrócić do ciągłego dialogu między naszym fikcyjnym bohaterem a Hendersonem, a zatem fragmenty książki, które zapuszczają się w życie Aarona, są czymś w rodzaju rozproszenia. Głównym tematem książki jest związek między Aaronem i Hendersonem oraz kwestie poruszane przez ich interakcje.
To połączenie jest dobrze przedstawione i to właśnie czyni książkę wspaniałą lekturą. Książka dostarcza nam niezwykle intymnego portretu Hendersona i otwiera szczerą dyskusję o większych problemach moralnych. Jest to szczególnie przyjemne dla tych z nas, którzy żyli z równaniem Hendersona i wszystkimi jego konsekwencjami dla większości naszych karier, i którzy osobiście borykali się z konfliktem między podstawową nauką a praktyką kliniczną. Nie mogłem odłożyć książki i zdecydowanie polecam ją dla znacznie szerszej grupy czytelników niż tych z nas, którzy są maszkami o kwasie.
F. John Gennari, MD
University of Vermont College of Medicine, Burlington, VT 05401
edu
[hasła pokrewne: płyn lugola dawkowanie, abix olkusz, euromedyk opole ]

Powiązane tematy z artykułem: abix olkusz euromedyk opole płyn lugola dawkowanie